top of page

Sanok - brama Bieszczad

  • Renata
  • 22 lip 2020
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 6 wrz 2020

2019

Czyste ulice, zadbane place i odrestaurowane kamienice, na których wielokrotnie można zobaczyć stare szyldy sklepowe tworzące przedwojenny klimat.


Można spotkać Szwejka siedzącego na ławeczce i palącego fajkę po drugiej stronie ulicy, gdzie według autora książki znajdował się dom publiczny. Według tradycji trzeba potrzeć mu nos :) w końcu szczęścia w miłości nigdy za wiele.


Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to pierwszy i największy skansen w Polsce oraz jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Zwiedzanie zaczynamy od małomiasteczkowego Galicyjskiego Rynku. Wokoło niego stoją domy dawnych rzemieślników i sklepy. Można podziwiać budynki zamieszkałe przez urzędników, lekarza czy aptekarza. Kupić świeży chleb oraz bułki w piekarni ,a w cukierni zjeść pyszne ciasto. Niepowtarzalny klimat,przepięknie zagospodarowane i utrzymane obiekty,a dodatkowo żywe zwierzęta. Nie da się tego zapomnieć :)


W miejscu dawnego ruskiego grodu powstał gotycki zamek, który w latach 1523-48 na polecenie Bony Sforzy zostaje przebudowany w stylu renesansowym. Na pozostałościach średniowiecznej wieży wybudowano taras widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na okolicę i przepływający pod zamkiem San.


W Sanoku urodził się Zdzisław Beksiński, jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów. W ostatniej woli przekazał mu kilka tysięcy prac, w tym fotografie, rysunki, grafiki i obrazy. Efektem jest największa w świecie kolekcja dzieł Beksińskiego, które można podziwiać w specjalnie odbudowanym skrzydle zamku.

Comments


bottom of page