top of page

Sanktuarium w Kałkowie - co zobaczyć

  • Renata
  • 17 kwi 2022
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 7 sie 2022

1. Świątynia Matki Bożej Bolesnej

Powstała w latach 1983-1984 . Jest to dwupoziomowa, jednonawowa z dwoma kaplicami z prezbiterium,które jest zwrócone ku północy.

Świątynia górna jest miejscem kultu Matki Bożej, gdzie w głównym ołtarzu znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Licheńskiej.Z lewej strony świątyni obok ołtarza znajduje się kaplica Wiecznej Adoracji, a obok wejścia kaplica Miłosierdzia Bożego. W dolnej świątyni w ołtarzu jest obraz św. Brata Alberta Chmielowskiego patrona powstających w Kałkowie dzieł miłosierdzia.


2.Droga krzyżowa

14 stacji wg projektu Haliny Tobiasz, zakonnicy ze zgromadzenia sióstr Służek.

Stacje zbudowane na specjalnie usypanym wale ziemnym. W każdą sobotę podczas wieczornych czuwań modlitewno-pokutnych kałkowska droga krzyżowa jest miejscem religijno- patriotycznej procesji.


3. Golgota

zaprojektowana jako 12 stacja Drogi Krzyżowej by upamiętnić męczeńską ofiarę Polaków dawnych i współczesnych i być świadectwem, że Polska była wierna Krzyżowi i Ewangelii.

We wnętrzu zapisana najnowsza historia Polski, zamknięta w obrazach zdarzeniach, historia cierpienia, walki i śmierci, historia polskiej duszy. Zlewa się w niej w jedno męka Chrystusa z męka narodu polskiego.

Budowla ma wys. 33m i 5 kondygnacji. Na szczycie Golgoty ułożono skromną attykę, a nad nią ustawiono 15-metrowy krzyż.


4.Szopka

Niedaleko kościoła,przy wejściu na plac sanktuarium stoi szopka z dużymi figurami osób świętych, pasterzy adorujących Dziecię Jezus i owieczkami przez cały rok .


5. Kaplica Różańcowa

postawiona w 1988 roku ogromna Kaplica Różańcowa. Pod estetycznym zadaszeniem ustawiono dużą, białą figurę Najświętszej Maryi Panny, z białym orłem w koronie u Jej stóp. Z boku planszy znajduje się mapa Polski. Jej granice okala Różaniec. Figurę Matki Bożej wykonał artysta – plastyk Józef Palka z Krakowa.


6. Muzeum Przeszłości

jedyny na terenie Sanktuarium budynek drewniany. To dawna leśniczówka w Marculach, przewieziona i przystosowana do nowego zadania. W swej prostocie zachowała urok polskiego dworku. Przed wejściem do domu, w pięknie wykonanym z drewna zadaszeniu, można oglądać stare maszyny rolnicze i pojazdy konne. W pięciu pomieszczeniach domu znalazły miejsce przedmioty dawnej sztuki użytkowej i sakralnej, wszystko co służyło dawniej ludziom.


7. Kapliczki Różańcowe

W Sanktuarium Maryjnym modlitwa różańcowa powinna być odmawiana nieustannie. Dlatego całe Sanktuarium okalają Kaplice Różańcowe, aby każdy mógł odpowiedzieć na wezwanie do jego odmawiania. Ilekroć objawiała się Matka Boża, tylekroć rozlegało się wołanie o odmawianie modlitwy różańcowej.

Zbudowane w 1988 roku w Kałkowskim Sanktuarium Kaplice Różańcowe znajdują się wzdłuż alei od kościoła po Golgotę (tajemnice bolesne), i równolegle w pobliżu parkanu przy Alei Księdza Prymasa Józefa Glempa ustawiono kaplice tajemnic chwalebnych. Kaplice radosne są w treści tajemnic Drogi Betlejemskiej.


8. Mini ZOO

kucyki, osiołek, lamy, antylopy, staruszek jak, owce i koziołki, daniele, sarna, strusie, pawie, bażanty, ptactwo domowe, gołębie… No i kot :)



Zwiedzanie jest bezpłatne.Tylko niektóre obiekty maja wstęp płatny,ale nie są to kwoty wysokie.

Sanktuarium dysponuje również bazą noclegową, w trzypiętrowym budynku w komfortowych, przestronnych i dobrze wyposażonych pokojach, 22 pokoje, w których znajdują się 63 miejsca noclegowe. Każdy pokój wyposażony jest w łazienkę z prysznicem. W obiekcie dostępna jest darmowa sieć WiFi, a na każdym z pięter zlokalizowana jest sala konferencyjna. Na parterze znajduje się kuchnia ze stołówką na 100 miejsc.

W czasie zwiedzania możemy skorzystać,jeżeli zachodzi potrzeba, z wc,płatne 2 zł.

Na terenie jest również informacja i sklepik z pamiatkami.



Коментарі


bottom of page