top of page

Rzeszów- moje miejsce na ziemi: ULICA 3-GO MAJA

  • Renata
  • 13 gru 2020
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 8 sie 2021

Najstarsza i zarazem najbardziej reprezentacyjna ulica Rzeszowa.

Obecnie jest najważniejszym deptakiem Rzeszowa. Każdy przyjeżdzający do naszego miasta musi obowiązkowo przejść się tą ulicą.

Początki ulicy sięgają czasów, gdy w pobliżu powstał w XIV wieku kościół farny i w XV rzeszowski zamek. Stanowiła ona najkrótsze połączenie między tymi dwoma najważniejszymi obiektami miasta. Apogeum swojego rozwoju osiągnęła w XIX wieku, stała się wtedy miejscem spotkań mieszkańców miasta, w którym swobodnie, niezależnie od lokalnej władzy można było wymieniać poglądy . Kamienice stojące w ciągu ulicy uległy sporym uszkodzeniom w czasie II Wojny Światowej, a po zakończeniu wojny wiele z nich zostało odbudowanych w nieco okrojonym wydaniu, bez najwyższych kondygnacji, co powoduje, że całość zabudowy tej ulicy jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi ulicami rzeszowskiego śródmieścia.

Jej nazwa też ma bogatą historię.zwana była Ku Piarum Scholarum, później Pijarską, w czasach zaboru austriackiego Expiaristengasse (Popijarska), autonomii Galicyjskiej Herrengasse, czyli Pańską. Większość mieszkańców zwyczajowo nazywało ją Paniagą. Nazwę 3 Maja otrzymała w okrągłą rocznicę uchwalenia Ustawy Zasadniczej. We wrześniu 1939 roku Niemcy, którzy wkroczyli do miasta w celu zniszczenia świadomości narodowej zmienili nazwę na Breite Straße, czyli Ulica Szeroka. Dopiero po II wojnie ostatecznie przemianowano ją na 3 Maja.



Ulica rozpoczyna się od Placu Farnego tuż przy dzwonnicy Kościoła Farnego,gdzie niedaleko mieści się najmniejszy chyba park ,w jakim kiedykolwiek byłam -Park Biały,miejsce mimo położenia bardzo ciche i spokojne.


Plac Farny krzyżuje się z ulicą Kościuszki, która prowadzi bezpośrednio do Rynku. Następnie krzyżuje się z trzema mniejszymi ulicami tj. Dymnickiego, Fircowskiego i Alsa oraz jedną z głównych ulic Śródmieścia, czyli ulicą Jagiellońską. Paniaga kończy swój bieg rozwidlając się na ulicę Zamkową oraz aleję Pod Kasztanami, którą dalej biegnie deptak aż do ulicy Szopena.


Na ulicy znajdują się dwa pomniki: Stanisława Konarskiego, znajdujący się przed budynkiem I LO, oraz odsłonięty w 2010 roku pomnik Tadeusza Nalepy.

Spacerując ulicą 3go Maja warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych budynków:

Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława (farny)

Kamienica Tekielskiego

Kompleks Klasztorny oo. Pijarów, Kościół Świętego Krzyża i I LO im. ks. Stanisława Konarskiego

Bank Austro-Węgierski

Kamienica dr. Jabłońskiego

Bank PKO

Kino Zorza (najstarsze działające kino w Rzeszowie)


Comments


bottom of page