Gdańsk - niepowtarzalna atmosfera...
- Renata
- 9 wrz 2021
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 4 lut 2022
Wracając z Westerplatte wysiadłyśmy przy Bramie Wyżynnej, by móc zwiedzić starówkę lub jak mówią gdańszczanie Miasto Główne...
Panuje tu magiczny klimat. Spacerując czułam jakby oddech czasów odległych... Magia ...

Początek Traktu Królewskiego,czyli głównej trasy turystycznej zaczyna się przy Bramie Wyżynnej. Pochodzi z XVI wieku i stanowi pozostałość fortyfikacji obronnych.
Dzisiaj mieści się tam Punkt Informacji Turystycznej.

Wcześniej rolę obronną pełnił zespół fortyfikacji z XIV wieku, przebudowany po wzniesieniu Bramy Wyżynnej na Katownię z Wieżą Więzienną.
Dzisiaj jest tu Muzeum Bursztynu.





Zaraz za nim znajduje się Złota Brama z charakterystycznymi dla renesansu niderlandzkiego zdobieniami. Istniejąca wcześniej na jej miejscu gotycka brama nazywana była Długouliczną. Podobną, reprezentacyjną funkcję pełniła również Złota Brama. Zdobią ją figury odzwierciedlające cnoty prowadzące do zgody.

Po przejściu Złotej Bramy wchodzimy na ulicę Długą.
Był to kiedyś główny trakt handlowy, najważniejszy i jednocześnie najbogatszy w chwili, kiedy miasto dostało się pod panowanie Krzyżaków. Niestety, niewiele zostało z dawnej Długiej, która pamiętała czasy czy to Zakonu, czy późniejsze, kiedy ulicę modernizowano i czyniono jeszcze piękniejszą.

Mieszkali tu najmożniejsi,zacni i pełniący najwyższe urzędy gdańszczanie.
Jest to najbardziej reprezentatywna ulica miasta.Charakterystyczne kamieniczki, stare kościoły, mury, baszty i wieże jest bardzo klimatyczna. Czuć tutaj historyczność Gdańska. Cudowne kolorowe kamieniczki nadają miastu magii. Widać tu różne style minionych stuleć. Warto wstąpić do Kamienicy Uphagena, możnego rajcy gdańskiego, by zobaczyć jak wyglądały wewnątrz kamienice bogatych mieszczan.

Tutaj nowoczesność "wciska" się niestety w historię. Sklepy i restauracje na parterach kamienic,ogródki piwne na zewnątrz, tłumy turystów zabierają ,ale tylko odrobinę, magiczności miasta.
Na końcu ulicy Długiej znajduje się Ratusz Głównego Miasta,teraz oddział Muzeum Gdańska. Gotycko-renesansowa budowla z wieżą widokową na wysokości 50 m.Na wieżę niestety nie udało nam się wejść(nadrobimy następnym razem:) )
Początki Ratusza sięgają wczesnego średniowiecza. Był siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska, nazywanego od XIV w. Głównym Miastem. Od połowy XV w. stał się centrum władzy dla całej nadmotławskiej aglomeracji.
Ogólny rozwój miasta skutkował kolejnymi przebudowami Ratusza w XV i XVI w. W dotychczasowych gabarytach nie mógł on już spełniać swoich rozmaitych funkcji: urzędowali w nim burmistrzowie i obradowała Rada Miasta i Ława, wyrokował sąd nazywany Wetowym, miał swą siedzibę burgrabia, będący reprezentantem króla polskiego w mieście.
W 1556 r. wybuchł w Ratuszu groźny pożar. Usuwanie skutków zniszczeń trwało kilka lat i zapoczątkowało przebudowę gmachu w stylu renesansowym. Bogacące się na pośrednictwie handlowym gdańskie mieszczaństwo dążyło do podkreślenia pozycji miasta również poprzez nadanie odpowiedniego splendoru ratuszowym wnętrzom.
Druga wojna światowa zapisała się okrutnie w historii cennego zabytku. Podczas działań wojennych w marcu 1945 r. pożar strawił hełm wieży i drewniane stropy, a mury dodatkowo ucierpiały od pocisków i bomb. Ocalałe ich fragmenty były tak nadwątlone, że nawet zwykła burza groziła katastrofą. Budynek nie nadawał się do odbudowy i zakwalifikowany został do rozbiórki. Ostatecznie jednak udało się go uratować i zaadaptować na Muzeum.
Podjęta w 1946 r. odbudowa Ratusza była przedsięwzięciem trudnym i po wielu pracach murarsko-konserwatorskich w 1970 r. odbudowany Ratusz przekazano na siedzibę Muzeum Historii Miasta Gdańska.
W okresie letniego sezonu można wejść na wieżę widokową, skąd roztacza się wspaniała panorama Gdańska.

Idąc dalej wchodzimy w ulicę Długi Targ. Był kiedyś traktem kupieckim, którego przedłużeniem był owalny plac targowy. Był to wtedy prawdopodobnie główny ciąg drożny Gdańska. Od razu widzimy miejsce,gdzie chyba każdy turysta zwiedzający Gdańsk musi! zrobić sobie zdjęcie - Fontannę Neptuna, symbol związku Gdańska z morzem.

Za Fontanną Neptuna Mieści się Dwór Artusa,gmach późnogotycki z manierystyczną fasadą południową usytuowany w centrum Gdańska, przy Długim Targu 44, dawniej miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, obecnie oddział Muzeum Gdańska.

Manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie zostały odbudowane po zniszczeniach wojennych , zachowały część pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej.

Warto zwrócić uwagę na kolumnę meteorologiczną Fahrenheita, upamiętniającą wybitnego gdańskiego fizyka i wynalazcę Gabriela Daniela KolumnęFahrenheita. Kolumnę odsłonięto w 2008 roku,więc stosunkowo niedawno.Wewnątrz kolumny znajduje się termometr rtęciowy do pomiaru temperatury powietrza z dwoma skalami t.j. według Fahrenheita i Celsjusza oraz barometr do pomiaru ciśnienia powietrza. Termometr i barometr umocowane są na stelażu wykonanym wg historycznej formy XVIII-wiecznej. Oszklona gablota z elementów stalowych młotkowanych, z prostymi elementami dekoracyjnymi przy dolnych narożnikach, jest zwieńczona czterospadowym daszkiem z iglicą. Gablota stoi na cokole z kamienia.

Na końcu Długiego Traktu jest Brama Zielona, największa brama miejska w Gdańsku. Zbudowana w II połowie XVI wieku w miejscu bramy wodnej Kogi. Ta najokazalsza z gdańskich bram, z trzema przejazdami w przyziemiu, odwołuje się do symboliki bramy triumfalnej, a jej forma architektoniczna jest przykładem manieryzmu niderlandzkiego. Z zewnątrz ozdobiono ją niemal dwustoma rzeźbami i płaskorzeźbami, wykonanymi według graficznych wzorów. Brama ta zamyka Drogę Królewską. Za nią jest przystań.

Obecnie jest siedzibą oddziału Muzeum Narodowego i Gdańskiej Galerii Fotografii.
Dwa główne pomieszczenia budynku pełnią funkcję sal ekspozycyjnych, w których prezentowane są wystawy czasowe sztuki dawnej i współczesnej, polskiej i obcej. Stylowa sala pierwszego piętra bywa również miejscem spotkań, konferencji i koncertów. Od 2015 roku na trzecim piętrze mieści się Gdańska Galeria Fotografii.
Najbardziej reprezentatywne ulice Gdańska.
W lecie bardzo tłumnie odwiedzane zarówno przez turystów jak i mieszkańców.
Charakterystyczne kamienice,które nadają magii miastu.
Obowiązkowy punkt zwiedzania - Fontanna Neptuna.
Wiele miejsc muzealnych do odwiedzenia,w tym ratusz z wieżą widokową.
Bilety do muzeów można kupić online,na miejscu,lub zakupić sobie Kartę Turysty,dzięki której mamy wstęp do wielu muzeów za darmo.
Wiele restauracji,kawiarni i pubów , gdzie można zjeść i napić się kawy.
Comments